Sprawozdanie z XXI Posiedzenia Zarządu ZZ PKM w Łodzi

27 czerwca 2025 roku odbyło się XXI posiedzenie Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Łodzi. Omówiono szereg spraw bieżących oraz tych, które pojawiły się w ostatnim czasie. Przede wszystkim posiedzenie poświęcono zmianom które zaszły w ciągu ostatniego miesiąca

Okresowa ocena pracowników

Przypominamy, że jeśli mamy wątpliwości co do uzyskanej swojej oceny kwartalnej należy złożyć odwołanie od oceny. W przypadku otrzymania obniżonej oceny (podstawowy i niższe) ma być podany powód z jakiego powodu została obniżona ocena kwartalna, niezależnie od kryterium. Jeśli macie uwagi co do sposobu informowania pracowników o uzyskanej ocenie pracowniczej to prosimy o zgłaszanie się do swojego przewodniczącego zajezdniowego lub do Przewodniczącego Związku.

Pamiętajcie – przy zgłaszaniu odwołania dopiszcie informację o obecności przedstawiciela Związku przy rozpatrywaniu odwołania.

Propozycja Zarządu Spółki dotycząca wprowadzenia dodatkowej opieki medycznej

Z uwagi na to, że jest bardzo dużo plotek czy innych niedomówień przypominamy, że finansowanie pakietu dodatkowej opieki medycznej dla pracowników będzie pochodziło z Funduszu Wynagrodzeń, czyli z puli pieniędzy na nasze wypłaty. Dodatkowo pracownik będzie ponosił koszt podatku za przystąpienie do tego programu dodatkowej opieki medycznej.

Nie ma żadnych informacji w jaki sposób by miało to wyglądać, dlatego obecnie jest to przysłowiowe „kupowanie kota w worku”. Warunki podane zostaną dopiero w momencie kiedy Pracodawca uzyska od firmy zewnętrznej informację o ofercie. Nie będzie wtedy możliwości dyskusji nad atrakcyjnością oferty.

Projekt wprowadzenia stałej podstawy pensji

Jest bardzo dużo plotek i różnych zakłamań, dlatego jeszcze raz podkreślamy:

  • ankieta dotyczy wprowadzenia stałej podstawy! nie stałej pensji
  • wszystkie premie zostaną na niezmienionym poziomie
  • nie ma możliwości wprowadzenia 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego! miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy jest zapisany w Zakładowym Układzie Zbiorowym dla Pracowników MPK-Łódź (zgodnie z zapisami artykułu 5 Układu Zbiorowego) i nie ma możliwości zmiany tego bez zgody wszystkich organizacji związkowych
  • podstawowa korzyść wynikająca z wprowadzenia stałej podstawy to większa wypłata w miesiącach krótszych (gdzie norma godzinowa wynosi mniej niż 168 godzin)

Plany wydzielenia ZT i ZTiS

W dalszym ciągu są plany wydzielenia ze Spółki Zakładu Techniki oraz Zakładu Torów i Sieci do osobnej firmy, spółki-córki MPK-Łódź. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji pracownicy stracili by wszystkie dodatki i przywileje wynikające z zatrudnienia w MPK-Łódź. Związek wystosował pismo do Prezydent Zdanowskiej, Wiceprezydenta Piotrowskiego, Rady Nadzorczej Spółki.

Oto kilka przykładów co pracownik by stracił po przejściu do nowej, wydzielonej firmy:

  • utrata uprawnień do bezpłatnych przejazdów
  • likwidacja tzw. „wysługi”
  • utrata wielu dodatków czy przywilejów wynikających z zatrudnienia w MPK-Łódź
  • brak ochrony związkowej

Co jest bardzo ważne – w przypadku nie wyrażenia chęci przejścia do nowej firmy z siedzibą na Helenówku to pracownik może zostać zwolniony z uwagi na likwidację stanowiska pracy.

Targi TRAKO 2025

Przypominamy o organizowanym przez Związek wyjeździe na targi komunikacyjne TRAKO’25, w którym udział wziąć mogą członkowie Związku. Zgłoszenia należy składać osobiście bądź telefonicznie w siedzibie Związku. Czas na zgłoszenia to 15 lipca.

Wyjazd jest 23 września o 4:00.

Wybory na Społecznych Inspektorów Pracy oraz Zakładowego Inspektora Pracy

Wybory odbędą się w lipcu 2025 roku. Osoby, które uważają, że podołają zadaniu pełnienia funkcji Społecznego Inspektora Pracy czy Zakładowego Inspektora Pracy proszeni są o zgłaszanie się do swoich zakładowych przewodniczących. Przewodniczący zakładowi przekażą następnie te kandydatury do Przewodniczącego Związku.